Stiuk to materiał zdobniczy w postaci tynku szlachetnego, powstały z mieszaniny gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego, łatwy do formowania i szybko twardniejący. Nakładany jest na różne podłoża takie jak ściany czy elementy architektoniczne. Wygładzany i polerowany po wyschnięciu. Najczęściej znajduje zastosowanie we wnętrzach budynków.
Gotowy stiuk często imitował marmur. Stosowany do wykonywania tynków, rzeźb pełnoplastycznych, płaskorzeźbionej dekoracji ściennej. Znany był w okresie starożytności, wczesnego chrześcijaństwa, sztuce mauretańskiej, rozpowszechniony w czasach renesansu i baroku. Podstawowy materiał w ornamentyce i architekturze Majów.
Stiuk wymaga bardzo gładkiego podłoża - wszystkie nierówności pojawią się jako wady struktury w czasie wybłyszczania końcowej warstwy.
Podstawowym efektem jest gładka dekoracja z wysokim połyskiem i optyczną przestrzenną głębią. Ciekawy wygląd stiuku można uzyskać zmieniając jego kolor w kolejnych warstwach.
Stiuki naturalne stają się modnym i często wykorzystywane w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach. Dzisiaj możemy je spotkać w wielu miejscach takich jak np.: mieszkaniach, domach, miejscach użyteczności publicznej, zabytkowych pałach, czy kościołach.
Stiuk jest często znajduje zastosowanie jako warstwa dekoracyjna na kolumnach i kominkach. Po odpowiednim zabezpieczeniu, może być stosowany w łazienkach, gdzie może z powodzeniem zastąpić klasyczne płytki ceramiczne.
Poniżej prezentujemy gotowe dekoracje z zastosowaniem stiuku.